Go to Top

Cold-mix Klima

55

Yaz aylarının gelip sıcakların artmasıyla birlikte klima kullanımı da artıyor, klima kullanımında aşırıya kaçıldığında çok ciddi sağlık problemleri de kaçınılmaz oluyor…

Kulak Burun Boğaz Uzmanları, aşırı klima kullanımının gribal enfeksiyonlar, bazı viral enfeksiyonlar, alerjik burun hastalıkları, yüz felci,burun kanamaları, kas ağrıları, kas tutulması ve zatürree gibi bir çok hastalığı tetiklediğini belirttiyor.

Burun hastalıklarında özellikle alerjik saman nezleli hastalar klimadan en fazla etkilenen hasta grubudur. Klimanın bu hastalardaki etkisi ortamın neminin ve ısısının hızlı değişimiyle alakalıdır. Burnun içinde ortamın nemi ve ısısına göre kendini ayarlayan konka dediğimiz burun etleri bulunur. Konkalar klimatize ortamlarda mevcut görevlerini tam olarak yerine getiremez ve şişerler. Bu durumda burun tıkanıklığı ve ağız solunumu başlar ki bütün şikayetler bu noktadan sonra artar. Burun tıkanıklığı baş ağrısı, ağız kuruluğu, akciğer enfeksiyonları ve bazı viral hastalıklara yol açabilir.

Alerjik nezleli hastalar klimalı ortama girdiklerinde, yani ani ısı ve nem değişimine maruz kaldıklarında, hasta olmayan bireylere oranla daha fazla burun tıkanıklığı, burun akıntısı,  gözlerde yanma ve kaşıntı gibi belirtiler gösterirler. Kronik sinüzitli hastalarda da benzer mekanizmalarla belirtilerde artma görülebilir. İnsan sağlığı için ideal sıcaklığın 20-25ºC ve ideal nemin %45-60 olması gereklidir. Alerjik rinitli hastalar çevresel faktörlerden en fazla etkilenen hasta grubudur. Bakımsız klimalarda yerleşen akarlar direk alerjiye sebep olur. Yine burun tıkanıklığı ile başlayan süreç uzadığı taktirde gün içinde burunda kabuklanma ve ardından kanamalar kaçınılmaz olur. Bunun için hastalara burun fizyolojisini düzenleyecek, nemini geri kazandıracak COLD-MİX damla kullanmaları önerilebilir.

 

Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürrenin, havalandırma sistemleri yoluyla bulaşan şekli  ’Legionella Pnömonisi’ olarak adlandırılmaktadır. Hastalığa neden olan, Legionella Pneumophilia denen bir bakteridir. Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda yaşamakta ve buradan ortam havasına dağılmaktadır.

BİR YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>